Oszustwa ”na wnuczka” – seniorze uważaj!!

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Wczoraj do cieszyńskiej Policji wpłynęło kilkanaście zgłoszeń. Na szczęście nikt nie dał się oszukać – informuje cieszyńska Policja.

Świadomość seniorów powiatu cieszyńskiego dotyczących oszustów wyłudzających za pomocą różnych metod pieniędzy od starszych osób jest coraz większa. Seniorzy są czujni i w porę orientują się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje. Tylko wczoraj policjanci zostali powiadomieni o kilkunastu takich przypadkach i żaden z potencjalnych pokrzywdzonych nie dał się nabrać.   

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ograniczone zaufanie. Informujemy, iż policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymana przestępcy – oszustwa. Jeżeli tylko mamy do czynienia z taką prośbą, telefoniczną czy w kontakcie osobistym, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. W takim przypadku natychmiast kontaktujmy się z policją.  

Policja po raz kolejny przypomina:

•    zawsze kierujmy się zasadą ” ograniczonego zaufania”,
•    pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
•    ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
•    zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy – natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
•    pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
•    zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.

źródło: KPP w Cieszynie