Cieszyn: Dalsza walka z PLAY

25 września br. w bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Zamkowego w Cieszynie stanął maszt telefonii komórkowej należący do sieci PLAY. To kontrowersyjna budowla, która od samego początku budzi opór mieszkańców. W październiku władze miasta poproszą cieszynian o ocenę na ile wysoka na ponad 60 metrów konstrukcja zaburza cieszyński krajobraz. Od opinii mieszkańców będą uzależnione dalsze kroki ratusza w tej sprawie. 

playChociaż maszt PLAY-a nie osiągnął jeszcze pełnej funkcjonalności – brakuje na nim chociażby oświetlenia – to pierwsze reakcje mieszkańców na jego pojawienie się w przestrzeni miejskiej są niejednoznaczne. Obecnie wzbudzający kontrowersje obiekt nie jest widoczny ze znajdującego się parku na Wzgórzu Zamkowym. Sytuacja może się jednak zmienić, kiedy opadną liście z drzew otaczających między innymi Rotundę św. Mikołaja. Mieszkańcy i turyści odwiedzający Cieszyn mogą jednak zobaczyć wysoką budowlę z wielu innych miejsc. Maszt dominuje nad krajobrazem przede wszystkim, gdy podziwia się panoramę okolicy z dachu Wieży Piastowskiej. Stanowi także punkt przyciągający uwagę, kiedy spogląda się na Cieszyn z mostu przyjaźni, nabrzeży Olzy czy czeskiej części miasta. 

– Teraz, gdy pomimo naszych sprzeciwów, PLAY postawił konstrukcję, widzimy, że panorama miasta nie wygląda aż tak źle jak się obawialiśmy, ale jednocześnie maszt telefonii komórkowej jest widoczny z wielu miejsc w Cieszynie, co budzi głosy niezadowolenia. Dlatego poprosimy reprezentatywną grupę mieszkańców o opinię i ocenę jej rzeczywistego wpływu na walory naszego miasta. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni, gdy większość cieszynian będzie już miała możliwość wyrobienia opinii na ten temat, przeprowadzimy sondaż w tej sprawie. Chcemy, aby mieszkańcy zdecydowali czy powinniśmy zrobić coś więcej, aby chronić widok będący jednym z najważniejszych symboli naszego miasta – mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. 

Cieszyn to wyjątkowe miasto, które łączy w sobie dwa kraje i dwie kultury – polską i czeską. Unikatowy charakter miejscowości, nazywanej też Małym Wiedniem, powoduje, że każdego roku odwiedzają je dziesiątki tysięcy gości. Dlatego władze miasta zapytają również turystów o wpływ kilkudziesięciometrowej budowli na atrakcyjność miasta. 

– Jeśli ludzie zdecydują, że maszt PLAY-a znacząco ingeruje w panoramę Cieszyna, to ratusz podejmie kolejne działania. Mamy przygotowanych kilka scenariuszy, ale na razie nie chcemy o nich mówić, tak by nie uprzedzać decyzji mieszkańców i turystów. Nasze decyzje ogłosimy po zapoznaniu się z wynikami badania – podsumowuje burmistrz Staszkiewicz. 

Planowane badanie opinii publicznej będzie miało formę telefoniczną. Zostanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie ponad 500 mieszkańców. Co więcej cieszynianie otrzymają możliwość swobodnego i obszerniejszego niż w ramach badania telefonicznego wyrażenia swojej opinii. Urząd Miejski pracuje obecnie nad szczegółami tego działania. 

mat. pras.