Otwarcie nowoczesnego oddziału w Uzdrowisku Ustroń

W Uzdrowisku Ustroń zostanie w piątek (14 czerwca 2019 r.) o godzinie 18:00 uroczyście otwarty nowy oddział rehabilitacji neurologicznej. W zaledwie 5 miesięcy wyremontowano część budynku Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia i przygotowano dwadzieścia pięć nowoczesnych, dwuosobowych pokoi. Już w poniedziałek na oddział przyjęci zostaną pierwsi pacjenci. Nowa inwestycja zrealizowana w Uzdrowisku Ustroń kosztowała 5 milionów złotych.

Remont oddziału rozpoczął się 2 stycznia i zakończył 30 maja 2019 roku. Nowy oddział rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej znajduje się na poziomie 5 Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Na jego potrzeby przeznaczono i wyremontowano część starej bazy zabiegowej. W efekcie pacjenci mają do dyspozycji 25 pokoi dwuosobowych z łazienkami – w tym jeden pokój dla osób niepełnosprawnych. Wyremontowano hol główny oraz jadalnię, powstał nowy gabinet lekarski, dyżurka pielęgniarek oraz pokój zabiegowy. Wszystkie pokoje zostały wyposażone w elektrycznie sterowane łóżka. Z myślą o osobach niepełnosprawnych przygotowano specjalną łazienkę z łóżkiem kąpielowym oraz zakupiono 10 materacy przeciwodleżynowych. Oddział jest w pełni klimatyzowany, z możliwością indywidualnego sterowania w każdym pokoju.

Dzięki tej inwestycji zyskają pacjenci Uzdrowiska Ustroń. Do tej pory oddział ten przyjmował pacjentów w ramach wczesnej rehabilitacji ogólnoustrojowej, głównie ze schorzeniami narządu ruchu – teraz skupimy się na rehabilitacji neurologicznej, głównie po udarach mózgu.

Udary mózgu stanowią według WHO drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu. A to oznacza, że każdego roku w Polsce udar mózgu dotyka ok. 70 tys. osób, 30 tys. z nich umiera. Udar mózgu jest także główną przyczyną niesprawności osób dorosłych.

Wszyscy pacjenci przebywający na nowo otwartym oddziale rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej będą korzystali z bazy zabiegowej Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Zindywidualizowany program terapii obejmujący kinezyterapię, terapię manualną, zabiegi fizykalne oraz hydroterapię, pozwoli na pełny powrót do codziennych aktywności i najwyższej sprawności.

Uzdrowisko Ustroń specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, pulmonologicznej, ortopedycznej oraz onkologicznej i obrzęku limfatycznego. Nowością w ofercie Uzdrowiska są: rehabilitacja w cukrzycy typu 2, pobyty długoterminowe oraz poradnia leczenia bólu i poradnia uroginekologiczna wraz z fizjoterapią nietrzymania moczu. Atutem Uzdrowiska Ustroń jest nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i baza zabiegowa, gdzie realizowanych jest ponad 70 rodzajów zabiegów rehabilitacyjnych i regeneracyjnych. W Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia wykorzystywane są własne surowce naturalne – solanka i borowina o właściwościach leczniczych, potwierdzonych certyfikatami. Uzdrowisko Ustroń wyróżnia nie tylko nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, ale także profesjonalna kadra, czyli 60 lekarzy różnych specjalności, 120 pielęgniarek oraz 100 fizjoterapeutów, którzy przygotowują i realizują plan zabiegów terapeutycznych dostosowywany do potrzeb każdego pacjenta. Uzdrowisko Ustroń tworzą cztery sanatoria – Równica, Kos, Narcyz i Rosomak, a także 3-gwiazdkowy Hotel Wilga. Baza noclegowa to w sumie 1600 miejsc noclegowych. Każdego roku z usług Uzdrowiska Ustroń korzysta 30 tysięcy osób. Codziennie wykonywanych jest tu ok. 6 tys. różnego rodzaju zabiegów.

mat. pras.