Artystyczne Lato u Kossaków 2019

7 czerwca 2019 roku rozpoczyna się Artystyczne Lato u Kossaków. Pierwsze w programie są Warsztaty Działań Kreatywnych, które są organizowane od ośmiu lat. W dniach 7-14 czerwca Górki Wielkie odwiedzą wykładowcy i studenci z wyższych szkół artystycznych z Polski oraz Czech, którzy poza twórczością własną poprowadzą także Graficzną Akademię Umiejętności, czyli warsztaty z prasą graficzną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pod koniec czerwca odbędą się warsztaty malarskie z Adamem Molendą (wiek +14) oraz warsztaty dla dzieci z robotyki z Misją Robot. W lipcu będziemy „podróżować” do Nepalu z Marianną Konieczną oraz RPA i Suazi z Joanną Dragon, a 13 lipca odwiedzi nas Teatr Gry i Ludzie ze spektaklem lalkowym o Kacperku. W ramach Artystycznego Salonu Kossaków odbędą się warsztaty ceramiczne z Bogdanem Kosakiem.

Tradycyjnie w sierpniu odbędzie się już XII Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy oraz letni koncert u Kossaków, w tym roku z udziałem Katarzyny Dendys-Koseckiej (recital muzyki Edith Piaf). 10 sierpnia (sobota) z okazji 130. rocznicy urodzin pisarki zostanie zaprezentowany monodram: Usta Weroniki. Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak w wykonaniu Joanny Gruszki (bilety w cenie 30 zł do nabycia od 1 lipca). 18 sierpnia zapraszamy do udziału w warsztatach techniki japońskiej Kumiko.

Artystyczne Lato u Kossaków 2019 zakończy VI Jarmark Kultury i Sztuki, podczas którego będzie można nabyć obrazy, grafiki i rzeźby powstałe w 2019 roku.

CZERWIEC                                                                                                                                              

07-14.06 VIII Warsztaty Działań Kreatywnych

Po raz ósmy będziemy gościć studentów i wykładowców wyższych szkół artystycznych w ramach Warsztatów Działań Kreatywnych. W tym roku odwiedzi nas około 10 uczelni z Polski i Czech. Tematem przewodnim tegorocznych Warsztatów będzie Firma portretowa. Jest to nawiązanie do twórczości St. I. Witkiewicza, skoligaconego z rodziną Kossaków poprzez małżeństwo z Jadwigą Unrug. Zadania dla studentów obejmować będą zagadnienia z zakresu: ilustracji, grafiki, malarstwa oraz instalacji, z naciskiem na interdyscyplinarność w poszukiwanych rozwiązaniach.

8-12.06, 19.00 Rozmowy o Sztuce

W ramach WDK odbędą się także specjalne pokazy młodych artystów i ich wykładowców. Każda
z zaproszonych uczelni zaprezentuje swoją twórczość lub swoją pracownię podczas wieczornego spotkania w ramach Rozmów o Sztuce. Wstęp wolny.

 

10-12.06, 15.00-17.30 Graficzna Akademia Umiejętności

W ramach Akademii Umiejętności odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez studentów i wykładowców. Uczestnicy AU będą mogli zapoznać się z zawodem grafika/ilustratora, własnoręcznie wykonać matrycę graficzną i wykonać z niej odbitkę. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

 

23.06, 10.00-16.00 Letnia Wymienialnia Książek

 

W ramach Wymienialni będzie można odświeżyć swoją domową biblioteczkę, dając drugie życie książkom, które z różnych przyczyn nie są już nam potrzebne – każdy z nas z pewnością ma takie pozycje na swojej półce. Wymienialnia opiera się na zasadzie „książka za książkę”. Wstęp wolny.

 

23.06, 10.00-13.15 Warsztaty z robotyki z Misją Robot

 

10.00-11.00 Spotkanie z robotami

Podczas warsztatów dzieci korzystając z edukacyjnych zestawów klocków LEGO WeDo zbudują ciekawą konstrukcję. Zajęcia pozwalają dzieciom odkryć fascynujący świat techniki, mechaniki i robotyki podczas świetnej zabawy. Uczestnicy z entuzjazmem biorą udział w zajęciach, podczas, których nie tylko budują roboty, ale również je programują.

11.15-12.15 Pomóż Scottiemu

Scottie Go! to zajęcia uczące logicznego myślenia i pokazujące, że nowoczesne technologie pozwalają łączyć zabawę z nauką. Scottie to kosmita, którego statek rozbił się na Ziemi. Zadaniem uczestników jest udzielenie mu pomocy i wspólne naprawienie jego statku, a następnie zaprogramowanie go w sposób umożliwiający Scottiemu powrót do domu.

 

12.30-13.15 Ozobotowe spotkanie z programowaniem

Podczas warsztatów każde dziecko zaprogramuje trasę dla Ozobota.  Zadba, aby na trasie pojawiło się mnóstwo zakodowanych poleceń, które Ozobot będzie odczytywał i wykonywał. Zajęcia mają na celu wprowadzenie uczestników w świat nowych technologii oraz pobudzenie ich ciekawości i kreatywności, ucząc przy okazji logicznego myślenia.

Obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje o przebiegu zajęć: 602 362 133, misjarobot@gmail.com

29.06, 11.00-14.00 Artystyczny Salon Kossaków; Materia znikania –  warsztaty malarskie
z Adamem Molendą

Obowiązują wcześniejsze zapisy. Warsztaty malarskie będą miały na celu przedstawienie współczesnych problemów malarskich, ukazania interdyscyplinarności sztuki oraz pobudzenia wrażliwości estetycznej. Uczestnicy, pracując w plenerze parku Kossaków, na stanowiskach otaczających pnie drzew, będą poszukiwać oraz analizować kolor, fakturę oraz formy najbliższe idei malarstwa materii. Jest to ciekawa propozycja oraz alternatywny sposób spojrzenia na malarstwo i sztukę współczesną.

 

Prowadzenie:

Adam Molenda. Urodził się w 1964 roku w Wodzisławiu Śląskim–Pszowie. Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Sztuki w Cieszynie w latach 1986-1992, gdzie uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Norberta Witka w 1992 roku oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1989-1993, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowniach: malarstwa prof. Jerzego Nowosielskiego i grafiki prof. Andrzeja Pietscha. Pracuje w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się malarstwem. Realizuje również prace z wykorzystaniem wideo. Publikuje teksty związane z teorią sztuki. 

 

LIPIEC

 

06.07, 17.00 Nepal – u stóp Himalajów – slajdowisko podróżnicze Marianny Koniecznej

Sześć tysięcy kilometrów stąd znajduje się Nepal. Wciśnięty między Słonia a Tygrysa, wielkie Indie i potężne Chiny, kraj himalajskich, zaśnieżonych szczytów, ziemia pełna zaskakujących miejsc niczym z innego świata, dostojnych stup, powiewających na wietrze kolorowych flag modlitewnych, mamrotanych mantr. Nepal to piękne, zapierające dech w piersiach krajobrazy, bujna roślinność, biegające małpy, krowy na ulicy i przede wszystkim gościnni, uśmiechnięci ludzie o różnym pochodzeniu i różnych wyznaniach.

Marianna spędziła tam trzy miesiące i opowie jak się mieszka w himajskiej wiosce, jak wygląda Szkoła na Końcu Świata, jak się wędruje dookoła Annapurny i w dolinie Langtang doświadczonej przez trzęsienie ziemi w 2015 roku, jak wygląda jak i gdzie można spotkać prawdziwego nosorożca.

 

O  prelegentce:

Marianna Konieczna – w 2018 r. przez trzy miesiące podróżowała po Nepalu, gdzie m.in. uczyła w himalajskiej wiosce. Interesuje ją zwłaszcza poznawanie lokalnych kultur i ich źródeł. Odwiedziła większość Europy, kawałek Azji i odrobinę Afryki. Podróżowała z plecakiem, autostopem, lokalnym transportem, pieszo oraz… na tratwie z butelek. Najwięcej czasu spędza w górach, jest przewodnikiem beskidzkim. Z zawodu projektantka produktu i grafiki.

 

07.07, 11.00-14.00 Artystyczny Salon Kossaków; od formy do porcelany – warsztaty ceramiczne z Bogdanem Kosakiem

Zajęcia skierowane do młodzieży (15+) i dorosłych. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Bogdan Kosak – ceramik, urodził się w 1966 roku w Suminie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej i rzeźbą ceramiczną. Prowadzi warsztaty i spotkania propagujące tradycyjne rzemiosło i nowoczesne wzornictwo w ceramice. W latach 1995 – 2008 kierował modelarnią w Porcelanie Śląskiej w Katowicach. W 1995 założył Modelarnię Ceramiczną KOSAK. Od 2013 roku jest pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Porcelana Bogdana Kosaka została pokazana na 67 wystawach w kraju i zagranicą, Min w Algierii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Korei, Turcji, USA. Prace Kosaka znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, w Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum w Stalowej Woli w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim. Bogdan Kosak jest dwukrotnym zdobywcą głównej nagrody w konkursie Śląska Rzecz w Cieszynie, w 2006 r. za zestaw do kawy i herbaty Tomaszów, w 2011 r. za urny na prochy. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w 2014 r.

13.07, 16.00 Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata – spektakl lalkowy w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie

Baśń sprzed stu lat pozostaje aktualna także i dziś. Bawi, wzrusza
i opowiada o wiernej przyjaźni i wzajemnej pomocy. To piękna historia skrzata, który opiekował się od wieków dworem w Górach Wielkich i jego mieszkańcami. Swoją misję pełnił dzięki posiadanemu talizmanowi zwanym w języku skrzatów MARU. Pewnego dnia okrutny Sato kradnie Kacperkowi talizman dający mu niezwykłe opiekuńcze moce. Bez magicznego przedmiotu bohater oraz domownicy, zarówno ci pochodzący ze świata realnego, jak i fikcyjnego, narażeni są na wielkie niebezpieczeństwo. To piękna i mądra baśń zainscenizowana w Polsce tylko dwa razy (Teatr „Lalka” w Warszawie 1998 rok oraz amatorskie przedstawienie w Cieszynie w latach PRLu). Spektakl oparty na baśni Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” będzie podróżą w najbliższą
i, wydawałoby się, znaną nam okolicę, która jednak tu jawi się jako świat zmitologizowany, tajemniczy. Mechanizmy, które nim rządzą nie pochodzą ze świata widzialnego. Są życiem podskórnym, niezauważalnym na co dzień. Jednak kiedy tu panuje porządek, to i w naszej potocznej rzeczywistości on także dominuje. Osią przedstawienia będzie właśnie moment zachwiania pewnego ładu, przejścia przez czasy ciemne, co jest trudne, ale też oczyszczające, odnawiające i jeszcze głębiej utrwalające pożądaną harmonię.

Spektakl został zrealizowany głównie w planie lalkowym, który przenika się i uzupełnia z planem żywym. Spektakl powstał w Teatrze Gry i Ludzie z Katowic. Reżyserii przedstawienia podjął się Maciej Nogieć, współzałożyciel teatru oraz jego obecny dyrektor artystyczny.

24.07, 11.00-12.00  Bajki u Kossaków: podróże Baltazara Gąbki – spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek

 

Historia Smoka Wawelskiego, który na polecenie króla Kraka wyrusza do krainy deszczowców aby odszukać porwanego wybitnego naukowca Baltazara Gąbkę. W podróż wraz ze smokiem wyrusza kucharz Bartłomiej Bartolini. Nie spodziewają się jednak, że ktoś chce im przeszkodzić w wędrówce przez co następuje szereg zabawnych i pouczających zdarzeń. W przedstawieniu wykorzystano zmieniające się kurtyny imitujące pięć różnych pomieszczeń, piosenki zaśpiewane na żywo oraz zabawy z dziećmi.

27.07, 17.00 Białym autem przez czarny ląd, czyli RPA i SUAZI – slajdowisko podróżnicze Joanny Dragon

 

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego przeniesiemy się na samo południe Afryki. O swojej trzytygodniowej podróży po RPA i Królestwie Suazi opowie Joanna Dragon. Oprócz obejrzenia cudownych zdjęć i filmików, będzie można posłuchać wielu ciekawych historii m.in. o bliskich spotkaniach ze słoniami i nosorożcami, problemach kierowców w Suazi, noclegach „na dziko”. Uczestnicy dowiedzą się także: gdzie odbywa się i z czym jest związany taniec dziewic, co można zobaczyć w Parku Narodowym Krugera oraz jak wygląda życie w tych krajach.

O prelegentce:

Joanna Dragon –  podróżniczka, fotograf, przewodniczka beskidzka związana ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie. Od niedawna zafascynowana także fotografią z innej perspektywy – z lotu ptaka. Jej zdjęcia można zobaczyć na fanpage’u: Dragon – creative travel and photography

 

28.07, 10.00-16.00 Letnia Wymienialnia Książek

 

W ramach Wymienialni będzie można odświeżyć swoją domową biblioteczkę, dając drugie życie książkom, które z różnych przyczyn nie są już nam potrzebne – każdy z nas z pewnością ma takie pozycje na swojej półce. Wymienialnia opiera się na zasadzie „książka za książkę”. Wstęp wolny.

 

SIERPIEŃ

 

03.08, 20.00 Katarzyna Dendys-Kosecka. LETNI KONCERT U KOSSAKÓW – recital muzyki Edith Piaf

Serdecznie zapraszamy na tegoroczny koncert – recital Katarzyny Dendys-Koseckiej. Recital „Piaf” jest intymnym spotkaniem z wielką legendą francuskiej piosenki. Opowiada o głębokim smutku, rozdzierających tragediach, płomiennej miłości, rozkoszach zakochania i słodyczy romansu, a także niewyobrażalnym koszmarze istnienia dla sceny i na scenie. Koncert jest polecany przez Międzynarodowy Festiwal Piosenki Francuskiej w Krakowie. Aktorce Katarzynie Dendys-Koseckiej towarzyszą na scenie muzycy: Tomasz Pala, Wojciech Golec i Bartłomiej Stuchlik.

Wstęp wolny.

5-9.08 XII Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy

Plenery rzeźbiarskie organizowane przez Fundację im. Zofii Kossak mają wieloletnią tradycję. Przybywających do nas rzeźbiarzy łączy pasja oraz zamiłowanie do pracy w drewnie. W tym roku dzieła powstające w trakcie pleneru inspirowane będą postaciami z książek Zofii Kossak.10.08/ 19.30 Usta Weroniki. Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak w wykonaniu Joanny Gruszki w 130. rocznicę urodzin pisarki

To niezwykłe wyznanie życia wielkiej pisarki, osoby głęboko wierzącej, którą los stawiał wobec bardzo trudnych wyborów. Pisarki, której życie i twórczość stało się dla wielu wzorcem „prawdziwego Polaka” – katolika, ale także przykładem człowieka, który w nieludzkich czasach, zachowując swój konserwatywny światopogląd nie odstępuje od bycia wiernym ludzkiej przyzwoitości i poczuciu bycia prawdziwym chrześcijaninem. Autor tekstu – Artur Pałyga – nakreślił portret wewnętrzny Zofii Kossak, która sama, za życia starannie unikała wszelkich zapisów na temat swoich emocji, przeżyć i osobistych wyznań. Jest to portret osoby pięknej, ale także pełnej wewnętrznych rozterek, sprzeczności, poczucia tragizmu. Wątkiem, którym szczególnie zajął się autor, jest sprawa stosunku pisarki do Żydów, relacji przez którą pisarka stanęła z jednej strony w ogniu krytyki, a z drugiej stałą się odniesieniem dla wielu postaw prawicowych i narodowych. Joanna Gruszka kreująca postać Zofii Kossak, stworzyła postać prawdziwą. Zadanie, które postawił przed aktorką autor – Artur Pałyga i reżyser – Bogusław Słupczyński, było bardzo wymagające.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia od 1 lipca.

18.08, 11.00-15.00 Artystyczny Salon Kossaków; Kumiko –  warsztaty techniki japońskiej z Andrzejem Burkotem i Krzysztofem Stasiakiem


Zajęcia skierowane do dzieci (10+), młodzieży i dorosłych.

KUMIKO to tradycyjna japońska technika, której początki sięgają VII wieku. Polega na układaniu wyrafinowanych wzorów z pojedynczych drewnianych listewek. Wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy dopasowywane są za pomocą ręcznych narzędzi, takich jak stugi, piły japońskie, dłuta. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z podstawową wiedzą dotyczącą sztuki Kumiko oraz spróbują własnych sił w układaniu pierwszych, podstawowych wzorów.

Prowadzenie: Andrzej Burkot oraz Krzysztof Stasiak z pracowni snycerskiej w Górkach Wielkich.

 

Andrzej Burkot – od 1984 r. właściciel pracowni snycerskiej w Górkach Wielkich. W czasie podróży do Japonii w 2016 r., którą odbył na zaproszenie japońskiej telewizji, zapoznał się z tradycyjnymi rzemiosłami artystycznymi tego kraju. Uczestniczył w 2 edycjach Jesiennego Festiwalu Sztuk Japońskich Bunkasai w Warszawie, gdzie m.in. prezentował japońską technikę złotniczą Kirikane.

Krzysztof Stasiak – absolwent Politechniki Krakowskiej, uczestnik 2 edycji Jesiennego Festiwalu Sztuk Japońskich Bunkasai w Warszawie, gdzie m.in. prezentował japońską technikę obróbki drewna – Kumiko.

 

25.08, 10.00-16.00 Letnia Wymienialnia Książek

W ramach Wymienialni będzie można odświeżyć swoją domową biblioteczkę, dając drugie życie książkom, które z różnych przyczyn nie są już nam potrzebne – każdy z nas z pewnością ma takie pozycje na swojej półce. Wymienialnia opiera się na zasadzie „książka za książkę”. Wstęp wolny.

 

28.08, 11.00-12.00 Bajki u Kossaków: Smerfy: Pierścień Morfeusza – spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek

Sympatyczne niebieskie stworzonka, znane na całym świecie jako Smerfy zawsze mają mnóstwo przygód. Tym razem magiczny pierścień Morfeusza zsyła na nie dziwny sen… Co będzie dalej? Przyjdźcie zobaczyć!

Wstęp wolny

 

25-26.08, 10.00-16.00VI Jarmark Kultury i Sztuki w Górkach Wielkich

Wystawa i sprzedaż dzieł powstałych w 2019 roku – rzeźby, obrazy i grafiki.

 

***

Wszystkie imprezy odbędą się przy
Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”

w Górkach Wielkich, ul. Stary Dwór 4.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Na monodram bilety w cenie 30 zł (10.08)

do nabycia w Dworze Kossaków od 1 lipca

Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Więcej  informacji:

tel. 33  851 03 51

centrumkossak@gmail.com

www.dworkossakow.pl

www.facebook.com/dworkossakow