Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUS

Wyjątkowo w tym roku zapowiada się Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez bielski Oddział ZUS. Odbędzie się on 23 maja w godz. od 10.00 do 14.00. Na chętnych będą czekać niezwykle ciekawe prelekcje i porady ekspertów, darmowe badania medyczne oraz koncert gitarowy. Warto przyjść i skorzystać z oferty.

zusW Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. To właśnie dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”.  – W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomogą założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwi kontakt z administracją – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Skorzystaj z bezpłatnej wiedzy w ATH

Już od godz. 10.00 na zainteresowane osoby w budynku L uczelni ATH będą czekać eksperci z ZUS, PZERiI, PFRON, NFZ, MOPS, PUP, PTD, BOIPiP, Urzędu Miejskiego, którzy będą udzielać indywidualnych konsultacji. Dodatkowo będzie można uzyskać zindywidualizowane porady dietetyczne oparte również na podstawie dokumentacji medycznej i spisu przyjmowanych leków. Warto też skorzystać z bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego we krwi, badania poziomu cukru we krwi oraz porad pielęgniarskich. Udział w wydarzeniu to również możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przez NFZ, która na pewno się przyda przed wakacyjnymi zagranicznymi wojażami oraz założenie profilu PUE na platformie ZUS, dzięki  któremu drogą elektroniczną można załatwić wiele spraw związanych z ZUS.

Organizatorzy przygotowali też sporą dawkę wiedzy, którzy przekażą zaproszeni prelegenci
z PFRON, ZUS, Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz prezes Podbeskidzkiej Izby Lekarskiej.

Harmonogram wykładów:

  • 10.40 „Formy pomocy skierowane dla osób niepełnosprawnych przy pomocy środków
    z PFRON” Beata Długajczyk – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  • 11.00 –   „Mam orzeczenie o niezdolności do pracy. Czy mogę podjąć pracę?” Barbara Wokacz – Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • 11.40 –  „Zdrowie zaczyna się już dziś – zdrowo jesz, zdrowo żyjesz” dr Anna  Brończyk Puzoń – Polskie Towarzystwo Dietetyki
  • 12.30  – „Zdrowy styl życia, jako sposób zapobiegania chorobom serca” dr n. med. Klaudiusz Komor – Prezes  Beskidzkiej Izby Lekarskiej

O godz. 13.30 ze swoim koncertem gitarowym wystąpią młodzi muzycy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa i kiermasz prac Środowiskowych  Domów Samopomocy „Centrum” oraz “Podkowa” w Bielsku-Białej, jak również wystawa  „Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych 1918-2018”.

Dla odwiedzających tego dnia organizatorzy przygotowali ciekawe materiały informacyjne, gadżety przygotowane specjalnie dla gości, poczęstunek

Serdecznie zapraszamy na 23 maja, w godz. od 10.00 do 14.00, do Akademii Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, przy ul. Willowa 2, w budynek „L”  gdzie odbywać się będzie Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez oddział ZUS w Bielsku-Białej.

„Żyj aktywnie!” w Cieszynie i w Żywcu

Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany jest także w inspektoracie ZUS w Cieszynie przy ul. Bielskiej 29  oraz w inspektoracie ZUS w Żywcu przy ul. Piernikarskiej 2, w godzinach 10.00 – 14.00, do udziału w nim zaproszono przedstawicieli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, którzy będą udzielać porad w zakresie wsparcia dla osób niepełnosprawnych, PUP – informacja na temat przywilejów w pracy osób niepełnosprawnych, uprawnień osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – poradnictwo w zakresie aktywizacji społecznej, rehabilitacji oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów – poradnictwo w zakresie wsparcia dla osób niepełnosprawnych, jak również ZUS z zakresu porad emerytalno-rentowych.

Serdecznie zapraszamy!

Inspektorat ZUS w Cieszynie ul. Bielska 29 w godzinach 10.00 – 14.00

HARMONOGRAM:
10.30 Otwarcie – aula nr 120, I piętro, budynek L
Marek Magiera Dyrektor Oddziału ZUS w Bielsku-Białej
10.40 – „Formy pomocy skierowane dla osób niepełnosprawnych przy pomocy środków z PFRON”
Beata Długajczyk – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
11.00 – „Mam orzeczenie o niezdolności do pracy. Czy mogę podjąć pracę?”
Barbara Wokacz – Zakład Ubezpieczeń Społecznych
11.40 – „Zdrowie zaczyna się już dziś – zdrowo jesz, zdrowo żyjesz”
dr Anna Brończyk Puzoń – Polskie Towarzystwo Dietetyki
12.30 – „Zdrowy styl życia, jako sposób zapobiegania chorobom serca”
dr n. med. Klaudiusz Komor – Prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej
13.30 – Koncert gitarowy – uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej

10.00 Otwarcie
Na Sali Obsługi Klientów zostaną przygotowane stanowiska ZUS oraz zaproszonych Instytucji:
 Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Poradnictwo emerytalno-rentowe
 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Poradnictwo w zakresie wsparcia dla osób niepełnosprawnych
 Powiatowy Urząd Pracy
Poradnictwo w zakresie przywilejów w pracy osób niepełnosprawnych, uprawnień osób
niepełnosprawnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy
 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Poradnictwo w zakresie aktywizacji społecznej, rehabilitacji
 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów
Poradnictwo w zakresie wsparcia dla osób niepełnosprawnych
14.00 Zakończenie

Beata Kopczyńska / regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego