Wspólne ćwiczenia strażaków z Polski i Republiki Czeskiej

W dniach od 15 do 18 kwietnia 2019 roku, na terenie Jeziora Goczałkowickiego w Goczałkowicach-Zdrój odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „WASAR”, których głównym celem było sprawdzenie potencjału oraz możliwości współdziałania służb ratowniczych województwa śląskiego i kraju morawsko-śląskiego, podczas usuwania zagrożeń związanych z powodzią. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach we współpracy z jednostkami PSP i OSP.

Współdziałanie służb zainicjowano 15 kwietnia podczas wideokonferencji, w trakcie której przedstawiono sytuację powodziową w rejonie przygranicznym. Zgodnie z umową między Polską oraz Republiką Czeską i porozumieniem między Wojewodą Śląskim, a Morawsko-Śląskim Krajem poproszono o udzielenie pomocy ratowniczej ze strony Straży Pożarnej Republiki Czeskiej.

16 kwietnia grupa interwencyjna przewidziana do działań na obszarach wodnych „WASAR” przekroczyła granicę państwa, a następnie po krótkich przygotowaniach zaplecza logistycznego, została skierowana do działań, gdzie akcję prowadzili już strażacy z PSP i OSP. W wyniku prowadzonego rozpoznania, na obszarze rozlewiska stwierdzono dużą liczbę osób zagrożonych, wymagających udzielenia pomocy i ewakuacji. W związku z tym do akcji zadysponowano specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze (OSP Dąbrówka Mała i OSP Solarnia). Dodatkowo w godzinach nocnych otrzymano informację o zaginięciu grupy dzieci będących na obozie harcerskim w miejscowości Zabrzeg. Do tych działań zadysponowano siły grupy „WASAR”, które ewakuowały poszkodowanych do punktu medycznego. W związku z zaginięciem osób w rejonie miejscowości Wisła Wielka do akcji przystąpiła ponownie grupa poszukiwawcza z OSP Dąbrówka Mała oraz kompania ewakuacyjna oparta na siłach i środkach PSP, która ewakuowała 20 osób odciętych przez wodę.

17 kwietnia w godzinach porannych, zespół ratowników z grupy „WASAR” oraz strażacy, ze specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego z JRG w Radzionkowie i KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju prowadzili ewakuację osób z budynku zalanego wodą. Ewakuacja odbywała się z użyciem technik linowych na pokład łodzi, a następnie do punktu medycznego. Drugi zespół „WASAR” zaangażowany był w tym czasie w realizację ewakuacji osób na wodach szybko płynących, działania prowadzono przy wykorzystaniu pontonów. Ostatni epizod, który rozpoczął się w godzinach południowych dotyczył interwencji w związku, ze zderzeniem dwóch łodzi, w wyniku czego w wodzie i pod wodą znalazły się osoby poszkodowane. Działania prowadzili ratownicy z grupy „WASAR” oraz specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego z KM PSP w Bytomiu.

Działania ratownicze w trakcie ćwiczeń obserwowali między innymi: Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Szczeponek, Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas, a także pracownicy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i grupa zaproszonych dziennikarzy.

W działania interwencyjne, które realizowane były podczas ćwiczeń, zaangażowanych było łącznie 39 zastępów, 15 jednostek pływających i 146 ratowników z Polski oraz Republiki Czeskiej oraz pracownicy GPW, funkcjonariusze Policji i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Łącznie z miejsc zagrożonych odnaleziono, udzielono odpowiedniej pomocy i ewakuowano 158 osób.

W działania przygotowawcze w zakresie przygotowania pozoracji oraz realizacji przebiegu ćwiczeń zaangażowano: 23 pojazdy, 1 jednostkę pływającą, 34 funkcjonariuszy PSP (KW PSP Katowice, KM PSP Bytom, KM PSP Jastrzębie-Zdrój, KM PSP Chorzów, KM PSP Mysłowice, KM PSP Świętochłowice, KP PSP Tarnowskie Góry), 2 zespoły ratowników medycznych (KM PSP Bielsko-Biała, KM PSP Rybnik), 35 słuchaczy z CS PSP w Częstochowie, 28 odpowiednio przeszkolonych członków OSP (Jastrzębie-Zdrój, Imielin, Mnich, Kończyce Małe, Ochaby, Skoczów, Wisła Mała, Łąka, Goczałkowice, Pielgrzymowice, Pawłowice).

źródło: www.katowice.kwpsp.gov.pl