Około 750 strażaków zaangażowanych w działania

W nocy z 10 na 11 marca br. w powiecie cieszyńskim silny wiatr przyczynił się do ogromnej liczby interwencji jaką odnotowano w naszym powiecie. Siła wiatru momentami przekraczała 100 km/h. Przez całą noc oraz poranek strażacy mieli pełne ręce roboty – informuje st.kpt. Michał Pokrzywa z PSP w Cieszynie.

Od północy notuje się największe nasilenie podmuchów wiatru, a co za tym idzie narastającą ilość wyjazdów strażaków PSP oraz OSP do zdarzeń związanych z wiatrołomami, powalonymi drzewami, zerwanymi przewodami elektrycznymi czy też telekomunikacyjnymi czy też zerwanymi dachami na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych. Szacunkowa liczba wszystkich interwencji związanych z silnym wiatrem w godzinach od północy do godziny 12.00 dnia 11.03 to około 130 zdarzeń. W tym doszło do uszkodzeń 17 budynków (11 mieszkalnych i 6 gospodarczych).

Około 80 % wszystkich podjętych działań stanowiły interwencje usuwania powalonych drzew na drogi, chodniki czy przejścia. W Bładnicach przy ul. Borowinowej doszło do zerwania blaszanego dachu który spadł na samochód znajdujący się w pobliżu. Podobne zdarzenia związane z zerwaniem połaci dachowych miały miejsce w Kończycach Wielkich, Zarzeczu, Wiśle, Ustroniu, Koniakowie czy Zamarskach.    Łącznie w usuwaniu skutków nocnych wichur do godziny 12.00 ( 11 marca )  brało udział 160 zastępów PSP i OSP co łącznie daję około 750 strażaków-ratowników zaangażowanych w w/w działaniach.

Na szczęście jak do tej pory nie ma osób poszkodowanych.

źródło: KP PSP w Cieszynie