GOPR Beskidy: Podsumowanie

Od początku lipca ratownicy interweniowali już 16 razy.

Do najczęstszych wypadków w tym okresie można zaliczyć wypadki rowerowe oraz turystyczne.Przeprowadzono również jedną ewakuację paralotniarza oraz wyprawę poszukiwawczą.

30.06 Ratownik dyżurny SR Klimczok udzielił pomocy rowerzystce z Krakowa, która doznała złamania ręki na górskiej ścieżce rowerowej „Rocknrolla” na Szyndzielni. Została ona ewakuowana koleją linową.

01.07 Ratownicy udzielili pomocy rowerzyście, który na ścieżce „Rocknrolla” w rejonie Kołowrotu doznał obrażeń głowy, kręgosłupa wraz z utratą przytomności. Po zabezpieczeniu urazów został on ewakuowany do dolnej stacji KL Szyndzielnia, gdzie przekazano go ZRM.

2.07 Na ścieżce rowerowej „Gondola” na Szyndzielni, ze stwierdzonym złamaniem kości podudzia został ewakuowany 17–letni rowerzysta z Jastrzębia-Zdroju. W tym samym dniu ratownicy na Markowych Szczawinach udzielili pomocy turyście z urazem stawu skokowego.

3.07 W godzinach popołudniowych, na północnych zboczach góry Żar ratownicy ewakuowali z drzewa paralotniarza, który nie wymagał pomocy medycznej.

4.07 Na Hali Miziowej ratownicy interweniowali dwukrotnie, m.in. pomagając turystce z urazem stawu skokowego.

5.07 Ratownicy pełniący dyżur na Markowych Szczawinach pomogli turystce po utracie przytomności.

6.07 Również na Babiej Górze pomocy wymagał turysta po ataku drgawek. Tego samego dnia na ścieżce rowerowej „Twister” na Koziej Górze wypadkowi uległ 13-sto latek. Ratownicy z SR Klimczok po zaopatrzeniu urazu głowy, łokcia i dłoni ewakuowali go Bystrej, gdzie został on przekazany ZRM. Tuż po przekazaniu poszkodowanego ratownicy udali się na Skrzyczne, gdzie pomocy wymagał turysta, który w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał urazu głowy i licznych otarć.

7.07 Ratownik pełniący dyżur na Magurce Wilkowickiej udzielił pomocy turystce, która doznała urazu stawu skokowego, po czym ewakuował ją do Wilkowic, gdzie została przekazana ZRM. Na Hali Miziowej zaopatrzenia wymagał turysta z urazem stawu kolanowego, podczas gdy na Markowych Szczawinach ratownicy pomagali turyście z nadciśnieniem oraz turystce po stłuczeniu ręki. Tego dnia w godzinach wieczornych, ratownicy prowadzili również wyprawę poszukiwawczą. Zgłoszenie dotyczyło zabłądzenia 17–letniego obywatela Danii, który odłączył się od grupy podczas zejścia z Błatniej przez Szyndzielnię i o umówionej godzinie nie wrócił do hotelu „Beskid” w Bielsku-Białej. Z CSR Szczyrk oraz SR Klimczok w rejon poszukiwań udały się dwa zespoły ratowników. W tym czasie ratownik SO Bielsko zbierał wywiad w miejscu zakwaterowania rodziny poszukiwanego. Po ponad 2h poszukiwań turysta odnalazł się w rejonie bielskich “Błoni”.

8.07 W godzinach wieczornych ratownicy pełniący dyżur na SR Klimczok otrzymali zgłoszenie, że w rejonie szczytu Szyndzielni pomocy wymaga 43-letni turysta, który zasłabł i nie jest w stanie kontynuować zejścia. Ratownicy po udzieleniu pierwszej pomocy ewakuowali mężczyznę quadem pod Dębowiec, gdzie został przekazany ZRM. Tego samego dnia interweniowali również ratownicy na Hali Miziowej, gdzie pomocy wymagał turysta z urazem stawu kolanowego.

inf. oraz fot. : GOPR Beskidy

gopr