„NADZIEJA MA KOLOR ZIELONY” – rozstrzygnięcie konkursu

12 czerwca w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Hospicyjnej „POLA NADZIEI” odbyło się rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego dla dzieci „NADZIEJA MA KOLOR ZIELONY”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych HOSPICJUM im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

Salę konferencyjną zapełniły małe, ubrane na żółto dzieci, które same wyglądały jak słoneczne poletko ślicznych żonkili. Po wręczeniu nagród laureatom konkursu aktorzy z Teatru „Bajkowe Skarbki Śląska” wystawili kameralny spektakl pt. „Przygody kapryśnej królewny”

 „Od kilkunastu lat odbywa się w Polsce kampania „Pola Nadziei”, która przywędrowała do nas ze Szkocji – tam była organizowana na rzecz hospicjów. Polega ona na tym, że na jesień sadzi się cebulki żonkili, a na wiosnę, gdy zakwitają, wolontariusze je ścinają, by potem przemarszem pójść przez miasta, rozdając kwiaty i jednocześnie zbierając datki na hospicja. U nas to wygląda to troszkę inaczej, ponieważ zdecydowaliśmy, że w ramach tej kampanii robimy duży Koncert Walentynkowy na rzecz hospicjum, więc już nie zbieramy tych datków, natomiast organizujemy konkursy dla dzieci i młodzieży – mają one charakter plastyczny, fotograficzny albo poetycki. Konkursy plastyczne są zazwyczaj dla młodszych dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.” – mówi Prezeska Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych HOSPICJUM im. Łukasza Ewangelisty Dorota Kania.

W całym Cieszynie corocznie setki żonkili zakwitają na tzw. Polach Nadziei. Akcja zaczyna się jesienią, a kończy wczesnym latem. „Jesienią przeprowadzamy pogadanki, spotkania w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach tym samym uwrażliwiając dzieci i młodzież na pomoc drugiemu człowiekowi. Żonkil jest symbolem nadziei… w październiku sadzimy 2000 cebulek w całym Cieszynie. Mamy wiele pól przy przedszkolach, szkołach czy parafiach.” – tłumaczy Halina Sajdok-Żyła – przedstawicielka Zarządu Hospicjum i koordynatorka kampanii “Pola Nadziei”.

Laureaci konkursu:

Przedszkola
Miejsce I – Edyta Szczypka – Katolickie Przedszkole im. Dzieciątka Jezus
Miejsce II – Maciej Wiśniowski – Katolickie Przedszkole im. Dzieciątka Jezus
Miejsce III – Maria Wawrzyczek – Przedszkole „Jaś i Małgosia”

Szkoły(klasy od 1 do 3)
Miejsce I – Bartosz Kohut oraz Anastazja Dominiczak – SP 2 w Cieszynie
Miejsce II – Natalia Kuczera – SP 7 oraz Natalia Cholewa SP 2 w Cieszynie
Miejsce III – Tomasz Sabela – SP w Zamarskach oraz Kacper Omylak – SP 2 w Cieszynie

Szkoły(klasy od 4 do 7)
Miejsce I –Amelia Zawada – SP 3 w Cieszynie
Miejsce II – Oliwia Węglorz – SP 3
Miejsce III – Julia Maciejiczek – SP 3

A.H.