Festiwalowe emocje za nami…

cieszyn4 czerwca  ruszyła  XI  edycja  Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą – święta koncentrującego się wokół literatury dziecięcej i młodzieżowej, jej twórców i co najważniejsze odbiorców,  organizowanego przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. W tym roku Festiwal stał się częścią polsko-czeskiego projektu “Emoce bez Hranic/Emocje bez granic” realizowanego wspólnie przez Celé Česko čte dětem i cieszyńską Bibliotekę. Uroczysta inauguracja odbyła się w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, a  Festiwal otworzył sam Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura. Wśród gości honorowych, uczestniczących w gali znaleźli się także Wicestarosta Cieszyński Maria Cieślar oraz Dyrektor i założycielka Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková.Teatr wypełniły po brzegi dzieci  i młodzież z  Cieszyna, powiatu cieszyńskiego oraz młodzi czytelnicy z drugiej strony Olzy.

 Festiwal rozpoczęto… głośno, tanecznie i awangardowo oraz w iście… kosmicznym stylu czyli występem artystów ze szkoły tańca PeDeBe w muzycznym spektaklu pt. “Ufo nad Biblioteką”. Członkowie zespołu – dzieci i ich rodzice, w tym cieszyńscy radni udowodnili, iż czytać można dosłownie wszędzie … nawet w kosmosie!  Widzowie bawili się doskonale, tym bardziej, iż o dobry humor publiczności zadbał Mariusz “Maryjusz” Kałamaga, satyryk, jak okazało się, doskonale wszystkim dzieciom znany, który wprost porwał najmłodszych do wspólnej zabawy.

 Pozostałe festiwalowe dni wypełniły spotkania ze znanymi twórcami literatury dla dzieci  i młodzieży: Zuzanną Orlińską Pawłem Beręsewiczem i Rafałem Witkiem. Zaproszeni do Biblioteki uczniowie szkół  Powiatu Cieszyńskiego razem z pisarzami  mogli odkrywać tajniki warsztatu literata, ba, poznawali idealny przepis na książkowy bestseller. Mieli  też sposobność zadać autorowi  najbardziej dociekliwe pytania. Dzieci bawiły się doskonale, pisarze, jak się zdawało, także … a  piłkarska rozgrywka  z Pawłem Beręsewiczem w bibliotecznej sali konferencyjnej (!) zostanie w pamięci niejednego uczestnika  spotkania autorskiego…

 Festiwal był także najlepszą okazją do uroczystego podsumowania, ogłoszonego przez Bibliotekę już po raz dziewiąty  Międzynarodowego Konkursu Literackiego z cyklu Zostań Pisarzem z …

Podczas spotkania autorskiego z Rafałem Witkiem, który był nie tylko gościem Festiwalu, ale też pełnił zaszczytną funkcję patrona Konkursu, rozstrzygnięto zmagania młodych pisarzy, którzy w tym roku skrzyżowali pióra mierząc się z niełatwym, ale jak się okazało niezwykle pobudzającym wyobraźnię, literackim tematem  “Drzwi do nieznanego” .

 Wystarczy podkreślić, iż spośród ponad stu pięćdziesięciu złożonych prac komisja konkursowa, po wielu naradach i zaciekłych dyskusjach, wybrała sześć najlepszych, których autorami są: w I kategorii  (klasy 4-6) ) Tola Glajcar (1 miejsce), Emilia Żesławska (2 miejsce), Zofia Wieja  (3 miejsce); w II kategorii (klasa 7 i gimnazjum) Sabina Morcinek (1 miejsce), Amelia Zawada  (2 miejsce), Zuzanna Franek (3 miejsce).

Oczywiście wszystkim laureatom Konkursu osobiście gratulował i nagrody wręczył Rafał Witek!

Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olza trwał od  4 do 8 czerwca, a liczba uczestników różnych festiwalowych przedsięwzięć przerosła wprost oczekiwania organizatora. Za wybitną polską noblistką Wisławą Szymborską  powtarzamy z przekonaniem, iż “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła “… Cieszymy się, iż podczas Festiwalu mogliśmy przypomnieć jak doskonała to zabawa.

 Zatem bawmy się nadal  – zapraszamy do Biblioteki!

 Projekt “Emoce bez hranic/Emocje bez granic”, w zakresie  którego zorganizowano Festiwal Czytania nad Olzą jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński-Tešínské Slezsko i budżetu państwa.

 fot. BM

źródło: Miasto Cieszyn, BM