Dlaczego chcę tu zostać

Wiadomo jak to u nas jest. Sklepy i banki. Tylko. Innej pracy nie ma, toteż i perspektywa rozwoju żadna – wiadomo, jak to jest na prowincji (albo i nie). Poza tym, normalka: blokowiska, Sebixy w bramach, Janusze sączący piwerko przed telewizorkiem i niekiedy snujący się mętnie po ulicach. I w tych blokach zaszczane klatki, i ogólny syf na podwórkach, i małe Brajanki, które zostaną dilerami albo czymś takim, bo i kto by się nimi chciał zająć. Są ważniejsze sprawy. Do tego dochodzą te szyldy i panoszące się wszędzie reklamy, bo centrum, nie centrum, rynek, nie rynek, baner musi być, chociażby był najobleśniejszy i swoją obleśnością bił na głowę nawet tę peerelowską bryłę wciśniętą między stare kamienice, którą jeszcze można zrozumieć i zaakceptować.

Ale to wszystko jakieś takie swojskie, jakieś miłe sercu. Takie, że aż trudno nie czuć się zafascynowanym tym bałaganem, tą alternatywną rzeczywistością. Bo to polska alternatywna rzeczywistość, znana już od tysiąca lat, która zaczęła powstawać u nas już sto lat temu, gdy zniknął austriacki zabór i jakakolwiek nadzieja na ordnung, czy chociażby powierzchowny ogar czegokolwiek. Wrócił słowiański bezład, ogólna degrengolada i całe to nieporozumienie, w którym na co dzień żyjemy.

I ja chcę powiedzieć, że to jednak jest jakieś takie kochane, milusie, fajniusie i jak się już człowiek urodził z taką skazą, to już trudno o niej zapomnieć i jest to wszystko jakieś nęcące. Nawet nie trzeba się w Polsce urodzić, żeby ten ogólnonarodowy i drobnomieszczański burdel rzucał na kolana. Dlatego chciałbym tu zostać, bo ten chaos, ten kolaż wszystkiego i nicość zarazem są w jakiś sposób piękne i inspirujące, bo nawet smog czasem bywa przyjemny, gdy oddycha się nim w tej krainie czarów. I to nie jest kwestia żadnego lokalnego patriotyzmu, którym, nawiasem mówiąc, gardzę, ani niczego takiego. Może po prostu jestem głupim sentymentalistą?

Dlatego też tak kocham naszą Wenecję, bo to jest kwintesencja naszego mikrowszechświata. naszego Cieszyna i całej Polski, która w całości składa się z takich Wenecji – z szybą zaklejoną niebieską taśmą, z krasnoludkami w oknach i dogorywającym kompleksem fabrycznym za płotem. To jest ta swojskość, to jest mi bliskie, chociaż nie wiem, czy do końca tego chcę.

Fot. Cieszyn.pl

 

6 odpowiedzi do “Dlaczego chcę tu zostać”

  1. With everything that seems to be developing inside this particular subject material, a significant percentage of perspectives are generally quite stimulating. Having said that, I appologize, because I can not give credence to your entire idea, all be it exciting none the less. It seems to me that your commentary are not completely validated and in reality you are generally yourself not really totally convinced of the point. In any event I did enjoy looking at it.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *