Metamorfoza skoczowskiej biblioteki

Z dniem 28 lutego w Bibliotece Publicznej w Skoczowie zakończył się II etap modernizacji placówki. Od 1 marca, po krótkiej przerwie, centrala biblioteki znowu zaprasza czytelników. – Jeszcze raz przepraszamy za niedogodności w ostatnim tygodniu lutego, ale zakres prac wymógł na nas zamknięcie biblioteki. Jednak najtrudniejszy czas już za nami. Mam nadzieję, że teraz nasi czytelnicy jeszcze chętniej będą nas odwiedzać – mówi dyrektor skoczowskiej biblioteki Marcin Wieczorek.

I etap modernizacji placówka przeszła jeszcze w zeszłym roku, przy czym w większości były to zmiany wewnętrzne, takie jak uporządkowanie dokumentacji organizacyjnej czy kadrowej, unowocześnienie bazy technologicznej i informatycznej oraz długo oczekiwana, pełna informatyzacja systemu wypożyczeń (obecnie zarówno w centrali, jak i filiach biblioteki wypożyczanie odbywa się za pomocą systemu bibliotecznego Mateusz, dzięki czemu każdy czytelnik ma między innymi możliwość wglądu za pomocą Internetu na swoje konto oraz sprawdzenia katalogu książek czy zarezerwowania danej pozycji). Wśród zmian bardziej widocznych z zewnątrz, nakierowanych przede wszystkim na polepszenie komfortu czytelników, można wymienić na przykład: rozszerzenie o 10 godzin otwarcia biblioteki dla czytelników, wprowadzenie numerów wewnętrznych na poszczególne działy placówki, dodanie drugiego stanowiska do obsługi czytelników w Wypożyczalni dla dorosłych, znaczne rozszerzenie działalności kulturalnej, wprowadzenie nowych zajęć i akcji (na przykład zajęcia z tabletami dla dzieci czy bookcrossing), zoptymalizowanie przestrzeni na poszczególnych działach, w tym w trosce o bezpieczeństwo zarówno czytelników, jak i pracowników, zaprojektowanie oraz wprowadzenie nowej identyfikacji wizualnej, zainstalowanie dystrybutora z wodą (przydatnego zwłaszcza podczas upałów dla seniorów i dzieci) oraz przewijaka dla niemowląt w toalecie dla czytelników, ale także znaczne zwiększenie obecności instytucji w mediach społecznościowych oraz lokalnych i regionalnych. Wszystkie te zmiany zaowocowały sporym wzrostem wszystkich statystyk placówki w stosunku do roku 2016, w tym między innymi odwiedzin (w Oddziale dla dzieci i młodzieży o 46%, zaś w Wypożyczalni dla dorosłych o 33%).

Zakończony niedawno etap II modernizacji również obejmował sprawy wewnętrzne, w tym optymalizację  księgozbioru, aczkolwiek w tym wypadku większy nacisk położono na zmiany wizualne. – Taką najbardziej widoczną zmianą jest oczywiście nowa kolorystyka pomieszczeń: Oddziału dla dzieci i młodzieży, Kącika Malucha, Czytelni oraz korytarza. Z jednej strony bardziej przyjazna i nowoczesna, a z drugiej nawiązująca do przyjętej w 2017 roku nowej identyfikacji wizualnej. Oprócz tego w Czytelni pojawił się nowoczesny regał na czasopisma, dodaliśmy szklane magnetyczne tablice informacyjne w korytarzu oraz gablotę informacyjną obok wejścia do biblioteki, a w najbliższym czasie Oddział dla dzieci i młodzieży wzbogaci się jeszcze o dodatkowe półki na audiobooki – wylicza dyrektor biblioteki.

Jak informują skoczowscy bibliotekarze, placówka nie zamierza zwalniać tempa. W kolejce czeka na przykład remont generalny Wypożyczalni dla dorosłych, również wyczekiwany od dłuższego czasu. – Nasza placówka nie jest duża, a książek stale przybywa, zwłaszcza nowości wydawniczych, o zakup których nasi bibliotekarze bardzo dbają. Niestety, nie posiadamy magazynu książek ani też pomieszczeń, gdzie taki magazyn można by zorganizować.

Poza tym obecne regały, w tym ich ustawienie, nie są optymalne i nie pozwalają na odpowiednie wykorzystanie pomieszczenia, w którym mieści się Wypożyczalnia. Planowany remont rozwiąże ten problem i pozwoli na znaczne zwiększenie miejsca na książki, a jednocześnie zwiększą się przestrzenie pomiędzy regałami, co ułatwi korzystanie z naszego księgozbioru. Projekt nowej Wypożyczalni już mamy, teraz trzeba zebrać środki – informuje Marcin Wieczorek.

BP w Skoczowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *